Mozgalmas éve van az Alibabának: a Covid-időszak során szebb napokat is megélt egykori sztárrészvény háza tájáról szép számmal érkeztek idén hírek: volt itt gigabírság, történelmi átszerveződés, és füstbe ment tervek is. Nemrég pedig még arról is felröppentek hírek, hogy komoly részvényeladást hajthat végre a vállalat atyja, Jack Ma, aki aztán végül visszatáncolt az ügylettől. Megnéztük, hogy mi történt mostanság az Alibabánál, és hogy érdemes lehet-e már a mostani kulcsszinteken a beszállást fontolgatni.
A PDD Holdings alapítója, Colin Huang lett az év feltörekvő milliárdosa Kínában a frissen közzétett milliárdos listán. Az első és második helyen maradt a tavalyi felállás.
A Jack Ma által alapított Ant Group a részvényesenként maximum 7,6%-nyi részvány-visszavásárlást jelentett be, de az ár köszönőviszonyban sincs azzal, amikor még a 2020-ban tervezett IPO-hoz értékelték a céget – számol be a hírről a Bloomberg.
Közel egy évnyi külföldön tartózkodást követően visszatért Kínába az Alibaba alapítója, Jack Ma, aki azt követően tűnt el a nyilvánosság elől, hogy 2020-ban keményen kritizálta a kínai szabályozó hatóságok intézkedéseit.
Jack Ma lemond az Ant Group irányítási jogairól, mivel a milliárdos inkább a visszavonulást választja azt követően, hogy Kínában példátlan szigorral léptek fel a technológiai cégekkel szemben – számol be a hírről a Bloomberg.
Valószínűleg sokaknak ismeretlen még Guatam Adani indiai üzletember neve, pedig a Bloomberg szerint mára ő a világ harmadik leggazdagabb embere.
Az Alibaba részvényei a tegnapi kereskedés előtti órákban 9,4 százalékot zuhantak, miután az állami média arról számolt be, hogy a kínai hatóságok eljárást indítottak egy Ma nevű személy ellen - gyorsan visszapattant azonban a részvény, miután az értesülést felülvizsgálták és egyértelművé tegyék, hogy nem az Alibaba milliárdos alapítójáról van szó.
Az Alibaba részvényei tegnap több mint 6 százalékot raliztak, miután fény derült az alapító Jack Ma európai utazására, emellett egy új chip piacra dobását is bejelentette a kínai e-kereskedelmi óriás. A cégvezér 2020 októbere óta nagyrészt elvonult a nyilvánosság elől, miután a kínai szabályozó hatóságokat élesen bíráló megjegyzéseket tett.
A kínai szabályozók arra köteleznék az Alibaba alá tartozó Ant Groupot, hogy hitelezési üzletága számára a népszerű Alipay alkalmazástól elkülönített applikációt hozzon létre, és a felhasználói adatokat továbbítsa egy új hitelminősítői vállalkozás részére, amelyben állami vállalatoknak is jelentős részesedése lesz. Ez egy újabb jele annak, hogy a hatóságok egyre keményebben lépnek fel a technológiai és más cégek ellen.
A mögöttünk álló hónapokban alaposan nekiment a kínai piacfelügyelet a hazai tech-óriásoknak, újabb és újabb szabályozások és szankciók láttak napvilágot - az egyik vezető narratíva szerint a kínai állam féltheti a hatalmát a gyorsan nagyra növő kínai cégektől, amelyek több százmillió ügyfelükről rendelkeznek felfoghatatlan mennyiségű adattal, ez pedig akár nemzetbiztonsági kockázatot is jelenthet azoknál a cégeknél, amelyek az amerikai tőzsdén bocsátanak ki részvényeket. Akár ez a motiváció áll a keménykezű fellépések mögött akár nem, mindenesetre a befektetők hevesen reagáltak az eseményekre és alaposan megütötték a tech-óriások részvényeit. Ennek apropóján elemzésünkben megnézzük, hogy a piaci alapon a világ második legnagyobb e-kereskedelmi cége, a Jack Ma vezette Alibaba jó befektetés lehet-e a vérengzések és a növekvő országkockázat közepette.
A Nasdaqon jegyzett, kínai Twitternek is nevezett Weibo elnöke és egy kínai állami befektető azt tervezi, hogy magánkézbe adja, tudta meg a Reuters. A hír megjelenése után a Weibo részvényárfolyama már több mint 50 százalék pluszban is állt.
A decentralizált kripto-szuperpénzből könnyen lehet, hogy egy újabb digitális megfigyelőeszközt készítenek Kínában, és a projekttel a túl nagyra nőtt kínai fintech-szektornak is határokat szabna a hatalom. Ez lehet a következő lépés abban a játszmában, amelyben Jack Ma világraszóló IPO-ját megfúrták, és letörték a milliárdos szarvait.
A kínai piacfelügyelet (SAMR)közzétette vasárnap az internetes platformokat célzó, új monopolellenes irányelveket, amelyek szigorítják a hazai technológiai óriásvállalatokra eddig is vonatkozó korlátozásokat.
Három hónap után előkerült Jack Ma, Kína leggazdagabb embere. Az Alibaba alapítója azután tűnt el a nyilvánosság elől, hogy bírálta a a kínai hatóságok pénzügyi és technológiai innovációkat akadályozó magatartását.
Azt szeretnék elérni Kína felügyeleti szervei, hogy Jack Ma engedjen hozzáférést az Ant Group által tárolt bizalmas ügyféladatokhoz az állam szervezetei számára. Eddig ennek a kérésnek ellenállt a milliárdos, most viszont több büntetőeljárást is indított ellene a kommunista párt, melyekkel arra presszionálhatják, hogy tegyen eleget a korábbi kérésnek – írja a Wall Street Journal.
Két hónapja nem jelent meg nyilvánosan sehol Jack Ma, Kína leggazdagabb embere. Az üzletember október végén magára haragította a kínai kommunista pártot, azóta nem látták.
De a béketárgyalásokból azért kihagyná.
Előzetesen azért lesz konzultáció.
Az elmúlt időszakban sokat erősödött a magyar deviza.
Mit tervez Donald Trump és Elon Musk
A magyar tőkepiac dinamikus fejlődését is tükrözte az elmúlt év.